Tier Vizesi Başvurusu

Kısaca Tier Vizesi

Tier Vizesi, İngiltere’de belirli şartlar altında gerçekleşecek olan durumlar neticesinde bu ülke dışından gelecek olan kişilerin iş kurma gibi durumları olduğu takdirde ilk olarak başvurmaları gereken vize türü olarak söylenmesi doğru olacaktır. Bu vize başvurusu yapmakta olan kişiler genellikle akademik durumlar, yatırımcılar, alanında  çok başarılı üniversite mezunları ve girişimciler yer almaktadır. Özellikle bu ülke şartları içerisinde iş kurmayı hedeflemekte olan kişilere yönelik bir çalışma şartları oluşturmak isteyen kişilere bu tür bir nevi yeni olanaklar sunabilmektedir.  İngiltere’ye giderek burada belirtmiş oldukları iş kapsamında çalışmalar ve düzenlemeler yapabilirler. 

İçindekiler

Tier Vizesi Başvurusu Yapmak İçin Hemen Bizi Arayabilirsiniz.

Gerekli prosedürlerin hazırlanması ve ilgili evrakların düzenlenmesi sonrasında yapılacak olan durumlardan sadece kabul beklemek geriye kalmaktadır.

İngiltere, gerek bulunduğu konun gerekse de kendi ismi neticesinde vatandaşlarına ve bu yerde vizeleri bulunmakta olan kişilere pek çok farklı konular çerçevesinde olanaklar sunmaktadır. Bu olanaklar ele alındığında; eğitim, sağlık, turistik, iş gibi alanlar ele alındığında buna ek olarak bu ülkenin refah seviyesinin de üst düzeylerde olması gibi durumlar göz önüne alındığında en çok vize başvurusunun yapıldığı ülkelerin üst sıralarında yer aldığı görünmektedir. Ayrıca, iş anlamında da düşünüldüğünde gerekli portföy çalışmalarının en üst düzey kesimleri de burada yer aldığı gayet rahat bir biçimde görülmektedir. Hal böyle olunca girişimcilerin kendilerinin kurmak ve geliştirmek için ilk adım attıkları yer burası olmaktadır. Kendi işiniz çerçevesinde daha da büyümek amacıyla yapacağınız en önemli adımlardan biri Tier Vizesi alarak iş olanaklarınızın daha da gelecek vaad eden ve portföy alanınızda oldukça geniş bir kitleye hitap edebilmek için alabileceğiniz en kapsamlı vize çeşiti olarak karşımıza çıkan bir vize türü olduğunu söyleyebiliriz.

Hal böyle olunca pek çok girişimci vb.kişilerin her sene şanslarını denediği ve sürekli olarak her ülkedeki girişimcilerin işlerini daha üst düzey alanlara taşıyabilmeleri için oldukça fazla olanaklara sahip bu vize türüne sahip olmaları gerekmektedir.

Tier Vizesi Nedir?

Tier vizesi; İngiltere dışından gelecek olan ve belirli süre zarfında İngiltere’de yaşayacak ve burada yeni bir iş kurmak için ya da halihazırdaki işlerinin daha da ileri seviyeye taşımalar için gerekmekte olan bir vize türü olduğu söylenebilir.Bu vize türü kişileri dört ana madde altında toplamaya ve kendi alanlanlarının en iyilerini ülkesine almayı planlayan bir durum içerisinde olmaktadır. Bu hususta bahsettiğimiz durumlar şu şekilde sıralanabilir:

İngiltere Yatırımcı Vizesi, Tier yatırım vizesinin kapsamları çerçevesine bakıldığında, bu vize türüne girmek isteyen kişilerin öncelikle kendi uzmanlık alanları çerçevesinde bu alanın kapsamına girmekte olan bir girişimcilik modeli çerçevesine giren bir tür olması gerektiği bilinmelidir. Yani bir diğer kapsam alanı olarak ilgili şartlar karşılandıktan sonra belirli bir sermaye desteği alanına giren bir durumun olması gerektiği bilinmelidir.

Bu vize türü kapsamında yenilenen verilere bakıldığında £ 2.000.000 civarında bir sermaye ile birlikte İngiltere’ye giriş yapılması gerekmektedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir durumdan bahsetmemiz gerekmektedir. Ülkeye yatırım amacıyla girdiğiniz tutar kapsamında belirli yıllar sürecinde iş kurma girişimlerinizin de süresi artıp azalmaktadır.

Fazla tutar ile girdiğinizde iş sürdürme süresi azalırken, daha az tutar ile giriş yaptığınızda bu yapacağınız işi sürdürme yılı artmaktadır. Bir diğer deyişle, £ 2.000.000 meblağ ile yapılan girişlerde işinizin sürdürmeniz gereken süre 5 yıl civarı iken, £ 5.000.000 civarı bir meblağın sürdürülme süresi 3 yıla düşerken, £ 10.000.000 civarı bir meblağ ile ülkeye girmeniz halinde kuracağınız işi sürdürme yılınız 2 yıl civarına düştüğü bilinmektedir. Bu süreçte alınan diğer kararlara bakıldığında yılda ortalama olarak 183 gün İngiltere’de yaşam alanında burada bulunmanız gerektiği bilinmektedir. Ayrıca sermayenizi geri alma seçeneğinin de bulunduğunu belirtmemiz gerekmektedir.

İngiltere girişimci vizesi, Bu vize türü kapsamına giren kişilerin halihazırda bir işi olması, kendi işini bu ülkede kurmak istemesi ya da devir işlemleri çerçevesinde vize alabilmektedir. Puan türü kapsamındaki başvurular için 75 puan almaları gerekmektedir.

İngiltere Olağanüstü Yetenekliler Vizesi, İngiltere Tier vizesi kapsamına giren bir diğer konu ise olağanüstü yetenekliler için yapılmış olan bu vize kapsamı karşımıza çıkmaktadır. Bu vize türüne göre halihazırda devam etmekte olan akademik çalışmalar neticesinde Mühendislik, Sosyal ve Beşeri Bilimler, Sanat, Fen Bilimleri ve Dijital Platformların içerdiği teknoloji kapsamına giren çalışmalar bilinen alanlar arasında yer aldığı bilinmektedir. Belirtilen alanlar göz önüne alındığında bu vize türündeki asıl amaç içerisinde bulunduğunuz ve başarılı olduğunuz alanlar çerçevesinde yapacak olduğunuz girişimlerin belirli bir alanda ele alınması ve bu konuda uzmanlığınız da olduğu için gerekli girişimlerinizi sağlayabilmenize olanak sağlayan bir vize türüdür.

Üniversite mezunu olarak alanınızda başarılı olduğunuz kapsamda yapacağınız girişimler için belirli sermaye ile birlikte bu ülkeye girerek Tier 1 Nitelikli Girişimci Vizesi’nin kapsam alanına girerek ülkeye yasal yollar ile girmenizi ve bu belirttiğiniz alanda çalışma sağlayabilmenize ortam hazırlamaktadır.

İngiltere Mezun Girişimci Vizesi, Bu alanda bulunan kişilerin bir üniversite mezunu olmaları gerekmektedir. Mezun oldukları alan çerçevesine İngiltere’de ilgili bölümlerini iş kapsamında hayata gerçekleştirmek isteyen kişilere verilmekte olan bir vize türü olduğunu söyleyebiliriz. B1 seviyede İngilizce dil seviyesine hakim olarak puan sistemi ile başvuru yapacak kişilerin en az 75 puan almaları gerekmektedir.

Tier Vizesi Başvurusu Şartları İçin Hemen Bizi Arayabilirsiniz.

Tier Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

Tier Vizesi konusunda ilk olarak istenilen başvuru şartı olarak £ 2.000.000 civarında bir yatırım yapmanız zorunlu olarak karşınıza çıkacaktır. Böyle bir durum ile karşılaşacağınız için kendinizi bu bilgiye hazırlayarak gerekli işlemleri tamamlamanız gerekmektedir. Bu durumda yapmanız gereken, belirtilen miktara sahip olduğunuza dair bir belgenin elinizde olması gerekir. Bunu da banka hesaplarınızda varlığını kanıtlamanız ve bu miktarın tamamen yasal yollar aracılığı ile sizlerde bulunduğunu kanıtlamanız gerekecektir.

Yukarıda bahsedilmekte olan durumu kanıtlama sonrasında yapacağınız bir diğer işlem ise bu belirtilen ücreti İngiltere’de doğru ve güvenilir bir şekilde transfer edebilme yöntemlerini kullanmanız olacaktır. Buradaki önemli olan noktaya değinecek olursak; hesabınızdaki paranın herhangi bir şekilde yatırıma engel olmayacak düzeyde olması ve bu miktarın ülkeye yatırımında herhangi bir engel teşkil edici durumun olmaması gerekmektedir. Eğer ki herhangi bir şekilde engel oluşturabilecek bir durumun varlığı söz konusu olduğunda bu noktada kesinlikle işlemler durdurulur. Bazen yanlış evraklar neticesinde de böyle işlemler durdurulabilir. Bu şekilde herhangi bir mağduriyet yaşamamak için yapmanız gereken şey, güvenilir ve konsolosluk tarafından onaylanmış danışmanlık merkezleri ile çalışmanız gerekmektedir.

Başvuru şartları çerçevesinde yapacağınız bir diğer durum ise; girişimci olarak yapacağınız işler kapsamında ilk olarak katmadeğer konusu karşımıza çıkmaktadır. Yapacağınız çalışmaların katmadeğer konusunda sürekli olarak gelişen ve katmadeğer üretmekte olan bir iş kulvarında olması oldukça önemlidir. Yapacağınız ya da devralmış olacağınız iş alanını bilinçli bir şekilde ve bu alanda uzman ve deneyimli kişiler tarafından tamamen gerçekçi verileri taşımakta olan bir İş Planı ile açıklanarak sunulması gerekmektedir. Aksi halde, düzgün bir şekilde açıklanmayan ve tasarısı olmayan iş alanlarının geçerliliği ya da sürdürülebilirliği zor olacağından bu vize türünün sizlere çıkmasını engel teşkil edebilecek bir yapısı bulunabilir.

Kurumumuz tarafından, vize işlemleri noktasında oldukça yoğun bir çalışma ortamının olduğunu söyleyebiliriz. İlgili konsolosluk birimlerinden onaylı bir şekilde çalışmakta olan ekip arkadaşlarımız ve kurumumuz ile birlikte sizlerin bu önemli adımlar atacağınız noktada herhangi bir sorunun çıkmaması ve gerekli müdahalelerin zamanında yapılabilmesini sağlamaktayız. Bu noktada yaptığımız çalışmalar neticesinde daha hızlı ve güvenilir sonuçların çıkmasını sağlayabiliriz. Alanında uzman ve deneyimli kadromuz ile birlikte sizlerin de geleceğe bir ışık olarak yaptığınız çalışmalarda daha da ileriye gidebilmeniz için yoğun bir şekilde çalışma gerçekleştirmekteyiz.

Tier Vizesi Başvuru Belgeleri Nedir?

Tier vizesi kapsam alanı olarak yapılması gereken durumlardan biri doğru bir şekilde başvuruların yapılması gerektiği olmaktadır. Böyle bir durumda hangi evrakların ne şekilde hazırlanacak olması belirli kafa karışıklığına ya da bilgi çöplüğüne sebep olabilmektedir. Böyle bir durumun yaşanmaması için konsolosluklar tarafından tasdik edilmiş güvenilir kurumlar üzerinden ilgili belgelerin neler olduğu ve bunların ne şekilde hazırlanması gerektiği öğrenilmelidir. Aşağıda genel olarak istenilen belgeler sıralanmaktadır. Ancak zaman içerisinde yeni eklenen ya da çıkarılan belgelerin var olabileceği bilinmelidir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda en yaygın olarak istenilen belgeler şu şekilde sıralanır:

  • Online ortamda hazırlanmış olan VAF9 vize başvuru formu ve appendix 2 çıktısı,
  • Vize ücretinin ödendiğine dair resmi bir mail in orijinali ve fotokopisi gibi belgeler noter onaylı tercümelerinin tasdik şerhli şekilde ilgili kurumlara sunmanız gerekmektedir.Yukarıda belirtilenlerin yanı sıra, Konsolosluk binalarında sizlerden parmak izi ile yüz fotoğrafı alınacaktır.

Tier Vizesi Başvuru Belgeleri İçin Bize Ulaşabilirsiniz.

Tier Vizesi Başvuruları Nereye Yapılır?

İngiltere Konsolosluğu tarafından elde ettiğiniz belgeler onaylanacağı için bu durumu hangi ilde bulunuyorsanız o ile bağlı olan Konsolosluk birimlerine gitmeniz gerekmektedir. Bu hususta başvuru yerleri  Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Gaziantep, İstanbul ve İzmir’de bulunduğu bilinmektedir. Bu illerin dışında bir ilde yaşıyorsanız yapmanız gereken; ilinizin yukarıda belirtilen illerden hangisinin konsolosluk birimine bağlı olduğunu öğrenmeniz olacaktır. Yukarıdaki illerde bulunan Konsolosluk birimlerinden öncelikle online olarak randevu almanız gerekmektedir. Randevu sonrasında eksiksiz olarak hazırladığınız evrakları teslim edebilirsiniz.

Evrakları hazırlama işlemini en doğru, güvenilir ve eksiksiz biçimde yapmak istiyorsanız bu noktada bir danışmanlık merkezleri ile görüşme sağlayabilirsiniz. Böyle bir durum ile mücadele kapsamında en etkili olabilecek durumlardan biri bu işlem sırasında ne yaptığını bilen kurumlar ile çalışmanız gerekmektedir. Kurumumuzda alanında bilgi ve deneyim konusunda oldukça uzman olan ekip arkadaşlarımız aracılığı ile yapacak olduğunuz işlemler daha doğru ve hızlı bir şekilde hazırlanarak sadece konsolosluk onayınıza sunulmaktadır. Sizler de daha etkili bir yöntem kullanarak işlem yaptırmak istediğinizde kurumumuzla iletişime geçebilirsiniz.

Tier Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
Tier Vizesi Ücretleri Ne Kadardır?

Tier vizesinin ücretleri yıl içerisinde değişiklik gösterebileceğini söylememiz gerekmektedir. Bu husustan vize ücretleri konusunda ilk yapmanız gereken durumlardan biri güvenilir kaynaklar tarafında araştırma yapmalısını. Danışmanlık kurumlarından biri olan tarafımız ile birlikte yapacak olduğunuz işlemler dahilinde ücretlendirme noktasında özel çalışmalar yaptığımızı belirtmemiz gerekmektedir.

Tier Vizesi Ne Kadar Zamanda Sonuçlanır?

Tier vizesinin kapsam alanı oldukça geniş olduğunu söylemiştik. Bu noktada bu alanda rekabet ortamı da oldukça yaygındır. Sonuçlanma kısmına bakıldığında en az 15 iş günü çerçevesinde başvurularınıza dönüşler yapılabilecektir.