İngiltere Akademik Vizesi Başvurusu

Kısaca İngiltere Akademik Vizesi

İngiltere akademik vizesi pek çok eğitimcinin ve araştırmacının başvurmak istediği bir vize türüdür. İngiltere eğitim açısından oldukça gelişmiş ve kendini yenileyen bir ülkedir. Ülkede yer alan üniversiteler uluslararası düzeyde bir eğitim sunduğu için pek çok eğitimci burada çalışmalarını yürütmek veya eğitim almak isteyebilmektedir.

İngiltere akademik vizesi herkesin alabileceği bir vize kategorisinde değildir. Bu vizenin prosedürleri diğer vizelere göre farklılık gösterebilmektedir. Diğer kategorilerde başvuru yaptıysanız onlara ek olarak farklı belgeler de sizden istenilebilmektedir.

İçindekiler

İngiltere Akademik Vizesi Başvurusu Yapmak İçin Hemen Bizi Arayabilirsiniz.

İngiltere akademik vizesi almak için gerekli olan belgeleri, evrakları temin etmek ve sizlere yol gösterebilmek adına biz danışmanlar olarak sizlere çeşitli hizmetler sunmaktayız. Belgelerin eksik olması hatalı olması veya zamanında götürülmemesi gibi sebeplerden ötürü vize başvurunuzu kabul edilmeyebilmektedir. Bu sebeplerden ötürü işin uzmanları tarafından detaylı bir hizmet almanız sizler için oldukça faydalı olacaktır. 

İngiltere Akademik Vizesi Nedir Ve Kimler Alabilir?

İngiltere akademik vizesi, akademik araştırma yapmak üzere akademisyenler için alınması gereken bir vize türüdür. Bir diğer adıyla özel ziyaret vizesi ismini verdiğimiz bu vize türünü almak için akademisyen olmanız gerekmektedir. Özellikle uluslararası çalışmalarını yapmak üzere akademisyenler bu vize türünden faydalanabilmektedir. Akademisyenlerin yanı sıra, Öğrenci Değişim programları kapsamında İngiltere’ye gitmek isteyen akademik personellerin de akademik ziyaretçi vizesine başvurmaları gerekmektedir. Bilimsel bir konuda araştırma yapacak olan veya uygulamalarda bulunacak olan Doktor veya diş hekimleri de akademik vize türüne başvuru yapmalıdırlar.

Akademik vize, doktora sonra araştırma programlarında, akademik araştırmalarda, akademik araştırmalarınız için gözlem yapmak amacıyla gidecekseniz de alacağınız olan vize türüdür. Aynı zamanda çalışmalarınızın bir yılı aşması durumunda vizenize İngiltere’den uzatmanız mümkün değildir bundan dolayı çalışmanıza ayıracağınız süreye dikkat etmeniz gerekmektedir.

İngiltere Akademik Vizesi Başvurusu Şartları İçin Hemen Bizi Arayabilirsiniz.

Öğretmenler İçin İngiltere Vizesi Şartları Nelerdir?

Akademik vizeyi sadece akademisyen olarak çalışanlar veya yüksek lisans ve doktora öğrencisi olup akademisyen olarak çalışanlar  başvurabilmektedir. Bundan dolayı öğretmenlerin alacağı vize tam olarak akademik vize olmamaktadır. Fakat çeşitli şartlar sağlandığı takdirde iş ziyareti vizesi alabilmektedirler. İngiltere’de  kısa süreli olarak bir öğrenci grubuyla  gidebilmeleri mümkündür.

Öğretmenler için vize alma sürecinde bunların yanı sıra yurt dışı görevlendirme dediğimiz uygulama sayesinde öğretmenler İngiltere’de belirli bir süre görev yapabilmektedirler. Bu vizeye başvuru süreci ise diğer devlet memurlarının başvuru süreci ile aynı şekilde işlemektedir başvuru şartları ve gerekli evraklar hemen hemen aynıdır. Daha detaylı bilgi almak adına danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

İngiltere Akademik Vizesi Almak İçin Gerekli Koşullar Nelerdir?

İngiltere akademik vizesi almak isteyenler için çeşitli koşullar belirlenmiştir.Diğer vize türlerinde olduğu gibi bu vize türünde de detaylı bir araştırma süreci geçireceksiniz.Diğer vize türlerinden farklı olarak sizlere  görev aldığınız kurumla veya yapacağınız araştırma ile alakalı çeşitli sorular sormaları mümkündür.Yani daha detaylı ve kapsamlı bir araştırmayla karşılaşabilirsiniz. İngiltere akademik vizesi almak için başlıca şartlar şu şekildedir :

 • Akademik araştırma yapmak isteyen kişi eğitim kurumundan ücretli izin aldığına dair bir belge almalıdır.
 • İngiltere’de kaldığı sürece asla bir işte  çalışmamalıdır.
 • Hesap bilgileri isteneceğinden ingiltere’de kaldığı süre boyunca her türlü ihtiyacı kişi kendi tarafından karşılanacağı için hesaplarında orada kaldığı süre boyunca yapacağı harcamalar için belirli bir miktar bulunmalıdır.
 • İngiltere akademik vizesine başvuracak olan kişilerin bir akademi kadrosunda çalışması gerekmektedir yani akademisyen olmalıdırlar. Doktora veya yüksek lisans öğrencileri de araştırma görevlisi olarak çalışıyorsa bu vizeye başvurabilirler fakat lisans öğrencileri bu vizeye başvuramazlar.
 • Akademik ziyaret vizesinin amacı İngiltere’de çalışmak değildir İngiltere’de yapacağınız araştırmalar gözlemler sebebiyle bu vizeyi almalısınız yani herhangi bir kongre toplantı ya da seminere davet edilseniz de başvuracağınız vize türü İngiltere akademik vizesi değildir. Eğer bu tarz bir faaliyete katılacaksınız iş ziyaret edilmesine başvurmanız gerekir.
 • İngiltere akademik vizesi 6 aylık veya 1 aylık yıllık olarak düzenleneceği için yapacağınız araştırmanın ne kadar süreceğini önceden kestirmeniz gerekmektedir.Aynı zamanda çalışmış olduğunuz kurumdan İzin almanız ve  ingiltere’den bir davet mektubu almanız da gerekmektedir.

Bütün bunlardan  dolayı danışmanlarımızla iletişime geçmek sizler için önemlidir. Çünkü sizi hangi vizeye başvurmanız doğrultusunda yönlendireceklerdir. Firmamız bu hizmeti uzman kadrosuyla beraber vermektedir güvenebileceğiniz bilgileriniz emanet edebileceğini en doğru adres bizleriz. Başvurunuzu eksiksiz bir şekilde yapmanızı sağlayacağınızdan emin olabilirsiniz.

İngiltere Akademik Vizesi Başvuru Belgeleri İçin Bize Ulaşabilirsiniz.

İngiltere Akademik Vizesi Ücretleri Ne Kadardır?

İngiltere akademik vizesi alan kişiler İngiltere’de 6 aydan daha uzun kalabilirler. Yani bu vizeyi 12 aya kadar uzatmak mümkündür. Burada önemli olan, akademisyenlerin yapmış olduğu çalışmalardır. Yani çalışmalar 6 aydan daha uzun sürüyorsa burada kalmalarına imkan verilmektedir. Vize ücretleri de orada kalacağınız süreye göre değişebilmektedir.

İngiltere akademik vizesi ücretlerini inceleyecek olursak , 6 ay sürecek olan bir akademik ziyaretçi vizesi ücreti 126 Dolardır. Eğer 6 aydan daha uzun kalacaksanız ise bu ücret 251 Dolar olarak belirlenmiştir. Daha öncede bahsettiğimiz gibi fiyatlarda değişiklik olacağından ve çalışmanızın ilerlemesine engel olmamak adına ne kadar kalacağınızı belirleyip başvuru yapmanızda fayda vardır. Başvuru ücretleri değişkenlik gösterdiği için sen sağlıklı bilgiyi firmamızı arayarak öğrenebilirsiniz.

Akademik Vize Başvurusu İçin Bankalarda Ne Kadar Ücret Olması Gerekir?

İngiltere akademik vizesi için bankanızda olması gereken miktarlar sizlerin ihtiyaçlarına göre değişmektedir. Yani sizin barınma yemek ulaşım gibi ihtiyaçlarını kendiniz tarafından karşılanacağı için banka hesaplarınızda bu ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz miktarların bulunması gerekir. Bu noktada ne kadar süre kalacağınızın da önemi büyüktür. Örnek verecek olursak 6 aylık bir vize alacaksanız  bu süre zarfında ihtiyaçlarınızı karşılayabilir durumda olmalısınız.

İngiltere akademik vizesi için bankanızda olması gereken miktarlar hesaplanırken önemli olan bir diğer unsur da yapmış olduğunuz araştırmadır.Araştırmanız için ne kadar bütçe ayırdığınızda önemlidir. Bundan dolayı sizden detaylı bir şekilde araştırmanızın içeriği amacı ve getirileri istenecektir. Aynı zamanda TÜBİTAK gibi bir kurumdan burs alıyorsanız aldığınız burs miktarını  ve süresini de belgelerle kanıtlamanız gerekir.

Akademik Vize Başvurusu Nasıl ve Ne Şekilde Yapılır?

Akademik vize başvuru işlemlerine bakacak olursak öncelikle online olarak bir form doldurmanız gerekir. Bu formu doldururken sizden araştırma davetiyeniz de istenecektir. O yüzden davetiyenizi en kısa sürede almaya özen göstermelisiniz. Online başvuru esnasında sizlerden çeşitli evrak ve formlar istenecektir eksik bilgi veya yanlış bilgi sunma gibi durumlar meydana gelebileceğinden, bu gibi durumların olmaması konusunda dikkatli olmalısınız.

Online başvurunun son aşaması ise sizden vize ücreti talep etmeleridir. Başvuru yaptıktan sonra İngiltere akademik vizesi ücreti sizden talep edilecektir ve bir randevu oluşturmanız istenecektir. Oluşturulan bu randevuya da kendinizin katılması gerekmektedir. Yani sizin yerinize bir başkası randevuya katılamaz, sizin belgelerinizi onlara iletemez.

Online başvurunuzu tamamladıktan sonra alacağınız randevular konsoloslukların veya büyükelçiliklerin belirlemiş olduğu vize başvuru merkezleri üzerinden alınmaktadır. Ülkemizde vize başvuru merkezleri Ankara, İstanbul, İzmir, Gaziantep, Antalya, Bursa ve Adana illerinde yer almaktadır. İkametgah adresinize en yakın ilden randevu almanızda fayda vardır çünkü randevuya kişisel olarak katılmanız gerekecektir.

Akademik vize için sizden istenecek olan başlıca  evraklar şunlardır :

 • Pasaport
 • Kimlik fotokopisi
 • Nüfus kayıt örneği
 • Akademik araştırma ile alakalı dilekçe bu noktada akademik araştırmanızın amacı önemi ve ne gibi getirileri olacağı iyice açıklanmalıdır
 • İngiltere’den gelecek olan davet mektubu
 • Son 3 aylık banka hesap dökümlerini
 • Eğer TÜBİTAK gibi bir kurumdan burs alıyorsanız bunu kanıtlayabileceğiniz bir belge
 • SGK hizmet dökümü
 • Çalıştığınız kurumdan alacağınız izin belgesi 
İngiltere Akademik Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
İngiltere Akademik Vizesi için hangi belgelere ihtiyacım var?

İngiltere Akademik Vizesi başvurusu için genellikle aşağıdaki belgeler gereklidir:

 • Pasaport veya seyahat belgesi
 • İngiliz eğitim kurumundan kabul mektubu veya kabul belgesi
 • Finansal belgeler (örneğin, banka hesap dökümleri, sponsorluk belgeleri)
 • Öğrenim geçmişi ve akademik belgeler
 • İngilizce dil yeterlilik test sonuçları (genellikle IELTS veya TOEFL)

İngiltere Akademik Vizesi başvurusu ne kadar sürede sonuçlanır?

İngiltere Akademik Vizesi başvurusu incelenme süreci genellikle birkaç hafta sürer. Ancak başvurunun yoğun olduğu dönemlerde veya belirli durumlarda süre daha uzun olabilir. Başvurunuzun durumuyla ilgili güncellemeleri başvurduğunuz konsolosluk veya göçmenlik dairesi tarafından takip edebilirsiniz.

Soru 5: İngiltere Akademik Vizesiyle çalışabilir miyim?

İngiltere Akademik Vizesiyle tam zamanlı bir eğitim programına kayıtlıysanız, normal akademik dönemlerde haftada maksimum 20 saat, tatil dönemlerinde ise tam zamanlı çalışabilirsiniz. Bunun dışında, yarı zamanlı veya tam zamanlı çalışma iznine sahip değilsinizdir. Çalışma haklarıyla ilgili ayrıntıları Tier 4 vizesi şartlarında bulabilirsiniz.